Category: News

DWU’s Kriese selected for Executive Leadership Academy

Wednesday, April 27, 2016
Theresa Kriese, executive vice president at DWU, has been chosen to participate in a leadership program through the Council of Independent Colleges (CIC).
CategoriesNews

Dakota Wesleyan’s Great Wesleyan Giveback set for Tuesday

Wednesday, April 27, 2016
DWU's Great Wesleyan Giveback, formerly known as Service Day, will be May 3.
CategoriesNews

Spring Ring Handbell Festival set for first of May

Monday, April 25, 2016
The Ron and Sheilah Gates Department of Music at Dakota Wesleyan University will present its Spring Ring Handbell Festival at 7 p.m., Sunday, May 1, at the DWU Sherman Center. This concert is free and open to the public.
CategoriesNews

DWU seeks public input about university

Monday, April 25, 2016

Dakota Wesleyan University is seeking comments from the public about the university in preparation for its periodic evaluation by its regional accrediting agency.

The university will host a visit Oct. 24-25, 2016, with a team representing the Higher Learning Commission, which requires each university up for accreditation to solicit opinions from its community – on and off campus. The team will review the institution’s ongoing ability to meet HLC’s Criteria for Accreditation.

The public is invited to submit comments regarding the college to the following address:

Public Comment on Dakota Wesleyan University
Higher Learning Commission
230 South LaSalle Street, Suite 7-500
Chicago, IL 60604-1411

The public may also submit comments on HLC’s website at www.hlcommission.org/comment.

Comments must address substantive matters related to the quality of the institution or its academic programs. Comments must be in writing and received by Sept. 23, 2016.

Dakota Wesleyan University has been accredited by HLC since 1916.


CategoriesNews

DWU announces Thompson as newest member of board of trustees

Monday, April 25, 2016

Dakota Wesleyan University announces Larry Thompson, of Mitchell, as its newest board of trustee member.

Larry ThompsonThompson is the chief executive officer at Vantage Point Solutions in Mitchell. He was born in Ames, Iowa, and went to high school in Bellevue, Neb. He received his Bachelor of Arts degree in physics from William Jewell College, and both his Bachelor of Science and Master of Science degrees in electrical and computer engineering from the University of Kansas.

He was a systems engineer and later senior engineer during his early career in California and Colorado. In 1996, he accepted a position as a senior professional engineer with Martin and Associates, Inc. in Mitchell. During his tenure at Martin and Associates, later known as Martin Group, Inc., Thompson was promoted to the general manager of the Telecommunications, Consulting, and Engineering Group (TCE) and had overall responsibility for the consulting and engineering services provided by Martin Group.  In 2002, he became one of the founders of Vantage Point and has served as its CEO since its inception and helped grow the company from six employees to 200.

Thompson is also involved in the Mitchell community, as well as the church. He has been a member of the Mitchell Christen School Board of Directors for nine years and the president for seven, as well as a board member for the Mitchell Area Development Corporation for the last six years and served as its treasurer. He is also a board member for South Dakota Department of Transportation; was the co-chairman of the land use and development committee for Mitchell Focus 2020; was a board/trustee for Mitchell Wesleyan Church for two years; and is currently serving on the finance committee at Mitchell Wesleyan Church.

He and his wife, Vicki, have two teenage children and live in Mitchell.


CategoriesNews

Scotchman and Miss Wesleyan candidates announced at DWU

Thursday, April 21, 2016
Fourteen Dakota Wesleyan University students have been selected as candidates for the Scotchman and Miss Wesleyan awards, the highest honor given to students in their senior year at the institution.
CategoriesNews

Dakota Wesleyan invites community to ‘The British Invasion’

Tuesday, April 19, 2016
“The British Invasion” will be at 4 p.m., Sunday, April 24, at the Mitchell First United Methodist Church. This concert is free and open to all.
CategoriesNews

Dakota Wesleyan University signs articulation agreement with Northeast Community College

Monday, April 18, 2016
A recent articulation agreement between Northeast Community College, Norfolk, Neb., and Dakota Wesleyan University in Mitchell, will make it more efficient for Northeast graduates to transfer and achieve bachelor’s degrees within four years of beginning their post high school education.
CategoriesNews

Tickets for spring production of ‘Godspell’ now available

Monday, March 21, 2016

Tickets are now on sale for Dakota Wesleyan’s spring musical, “Godspell.”

 

DWU will perform “Godspell” at 7:30 p.m., Fridays and Saturdays, April 8-9, and April 15-16, and at 2 p.m. on Sundays, April 10 and 17, in the DWU Sherman Center. General admission tickets are $12. Tickets are available in advance at County Fair Foods, or online here. Tickets will also be sold at the door, as available. Dakota Wesleyan University students, staff and faculty may purchase one ticket for $5 with an I.D., available at Diana Goldammer's office on campus.

 

The musical consists of a small group of people helping Jesus Christ tell different parables by using a wide variety of games, storytelling techniques, and hefty doses of comic timing.

 

The cast includes:

Jesus – Marian Ragels, freshman, theatre major, Mitchell

John the Baptist/Judas – James Van Oort, 1999 DWU graduate, Mitchell

Nick – Ian Hyde, senior, theatre major, Irvine, Calif.

Telly – Dyrani Clark, senior, digital media and design major, Loveland, Colo.

George – Clinton Desmond, DWU choral director

Anna Maria – Rowan Byrd, freshman, theatre major, White Lake

Lindsey – Alaina Bertsch, junior, theatre major, Mitchell

Uzo – Ann Thury, junior, theatre major, Parkston

Morgan – Kurt Schwarzenbart, junior, music major, Salem

Celisse – Madi Miller, senior, theatre major, Mitchell


CategoriesNews

DWU announces South Central South Dakota Regional Science and Engineering Fair winners

Friday, March 18, 2016

Dakota Wesleyan University hosted the 24th annual South Central South Dakota Regional Science and Engineering Fair March 15 and has announced its winners.

 

There were 197 students in grades six through 12, and 126 projects from 21 schools in 19 South Dakota counties. Students participating in this regional event brought projects that won in science fairs at local schools.

Four students were named the Senior Grand Award-winners and received the top DWU scholarships – worth $10,000 – and will advance to the Intel International Science and Engineering Fair in May in Phoenix. They include: Thea Patrick, “What’s In the Water? Linking Algae to Alzheimer’s and Parkinson’s”; Madison Hetland and Hannah Hetland, “House Dust-Growth, Development, And Fat Content in the T. Molitor”; and Alex Rodriguez and Haley Rust, “Environmentally Safe Solution To Styrofoam Waste,” all from Mitchell High School.

Avon School district was also awarded with the Best Presenters Award.

Awards were given to participating students in cash, certificates, college scholarships, plaques, medals, trophies, major industry recognition and recognition by the U.S. Armed Forces. 

In addition to Dakota Wesleyan University, sponsors include: The Daily Republic, Dakota Wesleyan University, Touchtone Energy Cooperatives, Sixth District Medical Society, Twin City Fan and Blower, Lisa and Corey Thelen, Davison City Implement, Andrew Farke, and Logan Luxury Theater.

The following are a list of the winners:

Senior Grand Award – $10,000 DWU Scholarship

Thea Patrick, Mitchell High School, What’s In the Water? Linking Algae to Alzheimer’s and Parkinson’s”

Madison Hetland and Hannah Hetland, Mitchell High School, “House Dust-Growth, Development, and Fat Content in the T. Molitor”

Alex Rodriguez and Haley Rust, Mitchell High School, “Environmentally Safe Solution To Styrofoam Waste,” all from Mitchell High School.

 

Student Observers – $2,000 DWU Scholarships

Andrew Weller, Mitchell High School, “Blinded By Progress: An Investigation into Light Pollution”

Evan Blaha, Avon High School, “Analyzing the Effectiveness of Mulch on Tomatoes”

Max Mach, Avon High School, “Calculating the Efficiency of a Water Wheel”

 

Junior Grand Award (individual) – $100 award

Mary Kelly, of Mitchell, homeschool, “Hide & Seek: Do Horses Use Communicative, Behavioral, or Causal Clues?”

Kristen Namminga, Avon High School, “Weird Weather”

 

Junior Grand Award (group) – $100 (each) award

Keely Bares, Megan Soukup, Avon High School, “Light it Up!”

 

Life and Behavioral Sciences (junior division)

First place: Aidan Patrick, Mitchell Middle School, “Extracting DNA for PCR”

Second place: Brandon VanZee, Dakota Christian, “Glucose in Foods”

Third place: Trinity White Hat, Lakeview Middle School, “The Effect of Oil on Aquatic Plants”

Honorable Mention: Landon Pudwill, Avon Middle School, “Testing the Effectiveness of Nitrogen on Corn”

Certificate of Merit: Rachel Johnson, Mitchell Middle School, “How Do Plants React to Caffeine?”

Certificate of Merit: Aireanna Santos, Avon Middle School, “How Your Senses Affect Taste?”

Certificate of Merit: Cassie Voigt, Avon Middle School, “Estimating the Accuracy of the Capture-Recapture Method”

Certificate of Merit: Simon Freier, Wagner Middle School, “Plant Boot Camp”

 

Life and Behavioral Sciences (senior division)

First place: Carly Sparks, Armour High School, “Genetically Engineering DNA Plasmids,” $2,000 DWU scholarship

Second place: Rachel Blaha, Avon High School, “What Effect Do Chelated Minerals Have on Lamb Performance?” $750 DWU scholarship

Third place: Evan Blaha, Avon High School, “Analyzing the Effectiveness of Mulch on Tomatoes,” $500 DWU scholarship

Honorable mention: Hannah VanGerpen, Avon High School, “The Effect of Treflan Rates on Alfalfa Production”

Certificate of merit: Lori White, Mitchell High School, “Assessing the Effects of Dietary Salts with Brine Shrimp”

Certificate of merit:Olivia Jurrens, Avon High School, “Color My World”

Certificate of merit:Callie Berndt, Avon High School, “The Effectiveness of Corn Gluten on Seed Germination”

Certificate of merit: Winter Neal, Andes Central High School, “Does Culture Affect the Way We Learn?”

Certificate of merit: Courtney Stewart, Avon High School, “Factors that Affect the Spread of West Nile Virus”

Certificate of merit: Isaac Kolousek, Wessington Springs High School, “Can it Grow?”

Certificate of merit: Madison Price, Mitchell High School, “Giving OTC Medications to Plants”

Certificate of merit: Ashton Mednansky, Avon High School, “The Effect of Lawn Herbicides on Aquatic and Terrestrial Worms”

 

Physical Science and Engineering (junior division)

First place: Slayton Vander Wal, Corsica-Stickney Middle School, “Catapult Ammo”

Second place: Trent Raysby, Avon Middle School, “Testing the Efficiency of Hydraulics”

Third place: Gracie Czmowski, Mitchell Middle School, “The Day All Eggs Would Dye”

Honorable mention: Rose Eitemiller, Wagner High School, “H20 Bike”

Certificate of merit: Faith Podzimek, Wagner Middle School, “Comet’s New Home”

Certificate of merit: Aidan Black Bear, Littleburg Middle School, “Infinity Mirror”

Certificate of merit: Trevor Bartelt, Corssica-Stickney Middle School, “Thar She Blows”

Certificate of merit: Arvish Bhinder, Klein Middle School, “Thermal Energy Transfer”

 

Physical Science and Engineering (senior division)

First place: Alexandra Goldammer, Mitchell High School, “Bio-remediation Of Algal Blooms with Agricultural,” $2,000 DWU scholarship

Second place: Kylee Guindon, Plankinton High School, “The Natural Pool Heater and Filtering Pump System,” $750 DWU scholarship

Third place: Sammantha Schryvers, Avon High School, “Ambient Air Temperature and Efficiency of a Refrigerator,” $500 DWU scholarship

Honorable mention: Jason DeJong, Avon High School, “Get the Lead Out”

Certificate of merit: Jordan Hines, Wessington Springs High School, “Stalk Stoppers”

Certificate of merit: Jacob Studer, Mitchell High School, “Environmental Impacts Comparison: Gas vs. Diesel”

Certificate of merit: Andrew Weller, Mitchell High School, “Blinded by Progress: An Investigation into Light Pollution”

 

Group Projects (junior division)

First place: Ila Blaha, MacKenzie Jager, Avon Middle School, “Pollinator Patterns”

Second place: Gage Bares, Ashton Frank, Avon Middle School, “Do You Know How Much Sugar You Are Drinking?”

Third place: Kory DeJong, Carter Fillaus, Avon Middle School, “Are You Losing at The Pump?”

Honorable mention: Katlyn Briggs, Rebecca Gerlach, Plankinton Middle School, “Drought Buster”

Certificate of merit: Brandon Bosworth, Thomas Strange, Plankinton Middle School, “Bombs Away”

Certificate of merit: Tyler Fastnacht, Lane Olinger, Brock Stevens, Wessington Springs Middle School, “Faster than Flash”

Certificate of merit: Caitlyn Boyd, Sydni Burnette, Lakeview Middle School, “Soil Nutrients and Plant Growth”

Certificate of merit: Emily Harms, Katey Wormsbecher, Avon Middle School, “Germinating with Gases”

Certificate of merit: Callie Frei, Kayli Kocer, Wagner Middle School, “Hand Sanitizer Test”

Certificate of merit: Brady Andersen, Seth Bultsma, Plankinton Middle School, “Fear Factor”

 

Group Projects (senior division)

First place: Susan Grabenstein, Malachi Haddon, Mitchell High School, “Effects of Organic Teas on Zebra Fish Development,” $2,000 DWU scholarship

Second place: Courtney Buchholz, Karisa Markel, Avon High School, “Calculating the Minimum Setback Distance for Ice Shed from Wind Mills,” $750 DWU scholarship

Third place: Chloe Van Gerpen, Lea Wormsbecher, Avon High School, “Analyzing the Effectiveness of Shade Balls on Evaporation,” $500 DWU scholarship

Honorable mention: Heidi Cap, Brianna Voigt, Avon High School, “Face to Face”

Certificate of merit: Delilah Brinker, Leah DiPippo, Mitchell High School, “What Acne Medication Can Really Zap That Zit?”

Certificate of merit: John Kopp, Lexi Olson, Avon High School, “Lighten Up”

Certificate of merit: Clayton Dornbusch, Coy Fastnact, Logan Wolter, Wessington Springs High School, “Picnic Wheeler”

Certificate of merit: Hayden Haak, Tristan Niles, Plankinton High School, “Lawn Mower Skid Loader”

 

Special Awards

American Meteorological Society/Siouxland WeatherMINDS, SD Association: Kristen Namminga, Avon Middle School, “Weird Weather”; Karisa Markel and Courtney Buchholz, Avon High School, “Calculating the Minimum Setback Distance for Ice Shed from Wind Mills”

 

American Psychology Association: Tyler Kopp, Avon High School, “Think Fast”

 

Andromeda Award-American Association of Women: Amya Merrill, Klein Middle School, “Homemade Barometer”; Kristin Namminga, Avon Middle School, “Weird Weather”; Taylor Nelson, Wessington Springs Middle School, “Star Trails”; Chelsey Schafer, Wessington Springs Middle School, “Star Trails”

 

ASM Materials Education Foundation: Evan Blaha, Avon High School, “Analyzing the Effectiveness of Mulch on Tomatoes”

 

Arizona State University Walton Sustainability Solutions: Alex Rodriguez, Haley Rust, Mitchell High School, “Environmentally Safe Solution to Styrofoam Waste”

 

Avon School Science Award (senior division): Andrew Weller, Mitchell High School, “Blinded by Progress: An Investigation into Light Pollution”

 

Avon School Science Award (junior division): Kristen Namminga, Avon Middle School, “Weird Weather”

 

Best Presenters Award: Avon School

 

Broadcom MASTERS SSP:

Slayton Vander Wal, Corsica-Stickney Middle School, “Catapult Ammo”

Trent Raysby, Avon Middle School, “Testing the Efficiency of Hydraulics”

Gracie Czmowski, Mitchell Middle School, “The day All Eggs Would Dye”

Rose Eitemiller, Wagner Middle School, “H2O Bike”

Aidan Patrick, Mitchell Middle School, “Extracting DNA for PCR”

Brandon VanZee, Dakota Christian Middle School, “Glucose in Foods”

Trinity White Hat, Lakeview Middle School, “The Effect of Oil on Aquatic Plants”

Landon Pudwill, Avon Middle School, “Testing the Effectiveness of Nitrogen on Corn”

Ila Blaha, Avon Middle School, “Pollinator Patterns”

MacKenzie Jager, Avon Middle School, “Pollinator Patterns”

Gage Bares, Avon Middle School, “Do You Know How Much Sugar You Are Drinking?”

Ashton Frank, Avon Middle School, “Do You Know How Much Sugar You Are Drinking?”

Kory DeJong, Avon Middle School, “Are You Losing at the Pump?”

Carter Fillaus, Avon Middle School, “Are You Losing at the Pump?”

Katlyn Briggs, Plankinton Middle School, “Drought Buster”

Rebecca Gerlach, Plankinton Middle School, “Drought Buster”

 

Dakota Wesleyan University Chemistry, Health, and Other Sciences (CHAOS): Alexandra Goldammer, Mitchell High School, “Bio-remediation of Algal Blooms with Agricultural”

 

Dakota Wesleyan University Department of English: Mary Kelly, of Mitchell, homeschool, “Hide & Seek: Do Horses Use Communicative, Behavioral, or Causal Clues?”

 

Dakota Wesleyan University Department of Mathematics: Natalie Buckley, Mitchell High School, “Though the Science Glass”

 

Dakota Wesleyan University Department of Nursing: Thea Patrick, Mitchell Middle School, “What’s in the Water? Linking Algae to Alzheimers and Parkinson’s”

 

Excellence in Grammar Award: Mary Kelly, of Mitchell, homeschool, “Hide & Seek: Do Horses Use Communicative, Behavioral, or Causal Clues?”

Cassie Voigt, Avon Middle School, “Estimating the Accuracy of the Capture-Recapture Method”

Gracie Czmowski, Mitchell Middle School, “The Day All Eggs Dyed”

Trent Raysby, Avon Middle School, “Testing the Efficiency of Hydraulics”

Excellence in Prototype Development: Kylee Guindon, Plankinton High School, “The Natural Pool Heater and Filtering Pump System”

GENIUS Olympiad: Alexandra Goldammer, Mitchell High School, Bio-remediation of Algal Blooms with Agricultural”

I-SWEEP: Evan Blaha, Avon High School, “Analyzing the Effectiveness of Mulch on Tomatoes”

Intel Excellence in Computer Science: Mason Jensen, Corsica-Stickney High School, “Building A PC”

Mitchell High School Science Club, Best Board Design: Chelsey Schafer, Taylor Nelson, Wessington Springs Middle School, “Star Trails”

Mitchell High School Science Club, Best Original Idea: Rose Eite Miller, Wagner Middle School, “H2O Bike”

International Society for Optics and Photonics: Natalie Buckley, Mitchell High School, “Through the Science Glass”

Lakeview Veterinary Clinic: Aidan Patrick, Mitchell Middle School, “Extracting DNA for PCR”

Mu Alpha Theta: Cortney Buchholz, Karisa Markel, Avon High School, “Calculating the Minimum Setback Distance for Ice Shed from Wind Mills”

NABT (National Association for Biology Teachers): Susan Grabenstein and Malachi Haddon, Mitchell High School, “Effects of Organic Teas on Zebra Fish Development”

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration): Kristen Namminga, Avon Middle School, “Weird Weather”

S.D. Academy of Science:

Trent Raysby, Avon Middle School, “Testing the Efficiency of Hydraulics”

Isabel Pheifer, Dakota Christian Middle School, “Power of the Food”

Mary Kelly, of Mitchell, homeschool, “Hide and Seek: Do Horses Use Communicative, Behavioral, or Causal Clues?”

Landon Pudwill, Avon Middle School, “Testing the Effects of Nitrogen on Corn”

Cassie Stewart, Avon Middle School, “You Can’t Touch This”

Cassie Voigt, Avon Middle School, “Estimating the Accuracy of the Capture-Recapture Method”

Rachel Johnson, Mitchell Middle School, “How Do Plants React to Caffeine?”

Sanford PROMISE Award for Biomedical Research: Thea Patrick, Mitchell High School, “What’s In the Water? Linking Algae to Alzheimer’s and Parkinsons’s”

South Dakota Council of Teachers of Mathematics: Hannah Van Gerpen, Avon High School, “The Effect of Treflan Rate on Alfalfa Production”

South Dakota Science Teachers Association: Brandon Van Zee, Dakota Christian Middle School, “Glucose in Foods”

South Dakota Society for Clinical Laboratory Science: Carly Sparks, Armour High School, “Genetically Engineering DNA Plasmids”

South Dakota Veterinary Medical Alliance: Rachel Blaha, Avon Middle School, “What Effect do Chelated Minerals Have on Lamb Performance?”

Thelen Laboratory Research (senior division): Carly Sparks, Armour High School, “Genetically Engineering DNA Plasmids”

Thelen Laboratory Research (junior division): Aidan Patrick, Mitchell Middle School, “Extracting DNA for PCR”

United States Air Force:

Andrew Weller, Mitchell High School, “Blinded by Progress: An Investigation into Light Pollution”

Jacob Studer, Mitchell High School, “Environmental Impacts Comparison-Gas vs. Diesel”

Courtney Buchholz, Avon High School, “Calculating the Minimum Setback Distance for Ice Shed From Wind Mills”

Karisa Markel, Avon High School, “Calculating the Minimum Setback Distance for Ice Shed From Wind Mills”

 

United States Army Recruiting Center:

First place: Jacob Studer, Mitchell High School, “Environmental Impacts Comparison-Gas vs. Diesel”

Second place: Kylee Guindon, Plankinton High School, “The Natural Pool Heater and Filtering Pump System”

Third place: Andrew Weller, Mitchell High School, “Blinded by Progress: An Investigation into Light Pollution”

Certificates of merit: Courtney Buchholz, Karisa Markel, Avon High School, “Calculating the Minimum Setback Distance for Ice Shed from Wind Mills”

Dylan Barrett, Oscar Tuil, Plankinton Middle School, “Search and Rescue Robots”

 

United States Department of The Navy/Marine Corps. – junior division

Aidan Patrick, Mitchell Middle School, “Extracting DNA for PCR”

Trent Raysby, Avon Middle School, “Testing the Efficiency of Hydraulics”

Mary Kelly, of Mitchell, homeschool, “Hide and Seek: Do Horses Use Communicative, Behavioral, or Causal Clues?”

 

United States Department of The Navy/Marine Corps. – senior division

Kylee Guindon, Plankinton High School, “The Natural Pool Heater and Filtering Pump System”

Carly Sparks, Armour High School, “Genetically Engineering DNA Plasmids”

Alexandra Goldammer, Mitchell High School, “Bio-remediation of Algal Blooms with Agricultural”

 

United States Metric Association: Alexandra Goldammer, Mitchell High School, “Bio-remediation of Algal Blooms with Agricultural”

 

Water Environment Federation and BY Water of Tabor:

Thea Patrick, Mitchell High School, “What’s In the Water? Linking Algae to Alzheimer’s and Parkinson’s”

Alexandra Goldammer, Mitchell High School, “Bio-remediation of Algal Blooms with Agricultural”

Jason DeJohn, Avon High School, “Get the Lead Out”

 

Yale Science and Engineering Association Inc.: Alex Rodriguez, Haley Rust, Mitchell High School, “Environmentally Safe Solution to Styrofoam Waste”

 

SD ESPCoR/Fischer Science Education:

First place, Thea Patrick, Mitchell High School, “What’s In the Water? Linking Algae to Alzheimer’s and Parkinson’s,” EPSCoR awards $1,000 and Fisher Science Education extends the award to an additional $500 certificate

Second place, Andrew Weller, Mitchell High School, “Blinded by Progress: An Investigation into Light Pollution” EPSCoR awards $750 and Fisher Science Education extends the award to an additional $250 certificate

Mary Kelly, of Mitchell, homeschool, “Hide and Seek: Do Horses Use Communicative, Behavioral, or Causal Clues?” EPSCoR awards $500 and Fisher Science Education extends the award to an additional $100 certificate

 

S.D. ESPCoR/Fischer Science Education High School Lab Makeover:

Wessington Springs, EPSCoR awards $5,000 and Fisher Science Education extends the award to an additional $1,000 certificate


CategoriesNews
< Previous Page Next Page >
Dakota Wesleyan University was named to the 2013 President's Higher Education Community Service Honor Roll. This designation is the highest honor a college or university can receive for its commitment to volunteering, service-learning and civic engagement.
Dakota Wesleyan University is proudly affiliated with the Dakotas Conference of the United Methodist Church. Members of any and all faiths are welcome and encouraged to experience an education based on learning, leadership, faith and service.
Dakota Wesleyan University has been honored as a College of Distinction through demonstration of excellence in these areas: engaged students, great teaching, vibrant communities and successful outcomes.
Dakota Wesleyan University
1200 W. University Ave
Mitchell, SD 57301
800-333-8506
© 2015 Dakota Wesleyan University
605-995-2600

Sitemap
South Dakota Website Design and Development